• سازمان ها

طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار (تکاپو)

در اردیبهشت ۱۳۹۶ و در آستانه‌ی دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، حسن روحانی نامزد انتخابات، برنامه خود برای دولت دوازدهم را با عنوان «دوباره ایران» منتشر کرد. در این کتاب ۲۵۵صفحه‌ای، تصویری از برنامه‌ها و اهداف دولت دوازدهم در حوزه‌های مختلف ترسیم میکند و بیشتر وعده‌های سایت وعده‌یاب برگرفته از همین کتاب است.

یکی دیگر از طرح‌های اشتغال‌زایی حسن روحانی در برنامه خود « طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار (تکاپو)» است. توضیحات برنامه مذکور را در ادامه میخوانید:

طرح تکاپو مصوب شورای عالی اشتغال کشور و یکی از مهمترین برنامه های اصلی و محوری توسعه اشتغال در کشور می باشد این طرح با نام «طرح توسعه رسته های پراشتغال منطقه ای» ذیل قرارگاه اقتصاد مقاومتی به عنوان یکی از طرح های توسعه اشتغال در ستاد اقتصاد مقاومتی در حال اجرا و پیگیری است. طرح تکاپو توسط وزارت «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» ذیل معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال و با استفاده از تجارب بین المللی در حال اجرا است. هدف این طرح ایجاد سالانه 445 هزار شغل جدید در کشور است. .

طرح تکاپو در سال 1395  و منطبق بر فرمایشات مقام معظم رهبری با تأکید بر اقتصاد مقاومتی،تولید و اشتغال، مطابق با مطالعات و بررسی های انجام شده در سطح استان ها و خروجی مطالعاتدینامیک اشتغال هر استان،که در سال 1395 انجام شده است، ظرفیت ها و رسته های در اولویت و رسته های پراشتغال منطقه ای را شناسایی نموده و مطابق با برش استانی و تفکیک و ظرفیت هر رسته، اقدام به توسعه رسته های اولویت دار در هر استان و منطقه می نماید.

پیش‌بینی اشتغال در کل طرح تکاپو درسال 1396بیش از 445 هزار شغل جدید و پایدار مبتنی بر ظرفیت های منطقه ای در صنایع خرد و کوچک و متوسط و بخشی از صنایع بزرگ است.

منبع: «دوباره ایران»، برنامه دولت دوازدهم ص67 الی 70

 

 

 

1380cookie-checkطرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار (تکاپو)