حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری روز سه شنبه 17 مرداد 1397 مهندس محمود حجتی نجف آبادی را به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی برای کابینه دوازدهم به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد. بر این اساس وی برنامه های خود را برای تصدی این وزارتخانه اعلام کرد.

به گزارش«وعده‌یاب»، ارتقاي بهره‏ وري عوامل و منابع توليد به ويژه آب و خاک،پايداري توليد، ارتقاي امنيت غذايي و نيل به خودکفايي در محصولات اساسي و راهبردي، حمايت‏هاي هدفمند و اثربخش دولت از فرايند توليد و اقتصادي شدن آن، توسعه زنجيره ارزش از مزرعه تا سفره و تقويت تشکل‏ هاي توليدي و خدمات مولد با مشارکت توليدکنندگان و بهره ‏برداران،حفاظت از منابع آب، خاک، جنگل، مرتع و مقابله با بيابان زايي و حفاظت از محيط زيست از جمله اهداف و برنامه های حجتی عنوان شده است. که در ادامه قسمتی از برنامه وی با عنوان «نيل به خودکفايي در محصولات اساسي و راهبردي» را میخوانید:

این برنامه اجرایی با هدف؛ پایداری تولید، نیل به خودکفایی و کاهش وابستگی محصولات راهبردی و اساسی مانند گندم، برنج،  شکر( چغندر قند و نیشکر) ، دانه های روغنی (کلزا،  سویا، آفتابگردان و زیتون)، حبوبات، پنبه، چای، گوشت مرغ و تخم مرغ، گوشت قرمز، شیر و لبنیات، توسعه و فرآوری گیاهان دارویی، ابریشم طبیعی و نوغانداری، زنبورداری، توسعه کشت های متراکم و گلخانه ای، پرورش ماهی در قفس، توسعه باغات در اراضی شیبدار و معرفی گیاهان جدید بخصوص گیاهان علوفه‏ای کم آب بر و … را در بر می‏گیرد که دولت موظف به مدیریت کلان تولید، عرضه و تامین بستر فعالیت‏های اشتغال زا و نوین این محصولات می‏باشد.

 تحقق اهداف برنامه اجرایی فوق مستلزم انجام اقدامات لازم برای کاهش مخاطرات و مدیریت ریسک، تامین سرمایه لازم برای توسعه زیرساخت‏ها و امور زیربنایی اعم از ایجاد شبکه‏ های آبیاری و زهکشی، سرمایه گذاری برای ارتقای بهره وری عوامل و نهاده های تولید به ویژه آب و خاک، بذور متحمل به تنش‏ های محیطی، نهال‏ های اصلاح شده، انتقال دانش و فناوری نوین، توسعه پوشش بیمه ‏ای و حمایت از سرمایه گذاری، تامین تسهیلات اعتباری برای پشتیبانی از زنجیره های ارزش، توسعه ناوگان ماشینی و مکانیزاسیون، ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی، نگهداری جهت کاهش ضایعات و کاهش هزینه تولید می باشد.

همچنین استفاده از فناوری ‏های نوین و به کارگیری روش های جدید تولید، تدوین و اجرای الگوی کشت مبتنی بر تامین الزامات حقوقی و مالی بوده و ارتقاء عملکرد و بهبود بهره وری و ساماندهی و توسعه نظام های بهره برداری مناسب آب و زمین به ویژه توسعه تعاونی ها، ایجاد زیرساخت ها و زیربناها و … در این راستا اجتناب ناپذیر می باشد.

اجرای الگوی کشت نیز که امکان مدیریت منابع آب و خاک را در راستای امنیت غذایی کشور و پایداری تولید فراهم می نماید مستلزم حمایت های حقوقی و مالی دولت و ایجاد بسترهای فرهنگی و اجتماعی مناسب آن با مساعدت مجلس محترم شورای اسلامی و دولت محترم است.

علاوه بر آن عملیاتی شدن این برنامه نیازمند به مدیریت کلان بازار محصولات راهبردی در کشور، وجود مجوزهای قانونی لازم برای مدیریت و تعیین نرخ های تعرفه ای و سایر ابزار تاثیر گذار برای ایجاد تعادل در بازار و تامین منافع تولیدکنندگان ناشی از نوسان قیمت‏های جهانی، دامپینگ قیمت و هماهنگی در سیاست گذاری‏های کلان داخلی همانند سیاست‏ های پولی، بانکی و ارزی نیز می‏باشد.

 ایجاد و مدیریت ذخایر راهبردی کشور در چارچوب این برنامه اجرایی، نیازمند اعلام به موقع قیمت‏ها، تامین منابع مالی مورد نیاز برای خریدهای تضمینی، پشتیبانی از توسعه بورس کالاهای کشاورزی و جبران ضرر و زیان ناشی از برقراری تعادل در بازار محصول، تامین نقدینگی ارزان‏قیمت برای ایجاد زنجیره های ارزش و تقویت و ساماندهی بخش غیر دولتی می باشد.

در این برنامه اجرایی پیش‏بینی شده است در محصولات آب بر مانند ذرت دانه‏ای و دانه های روغنی و … که محدودیت‌های اقلیمی امکان تسریع در توسعه کشت آنها را فراهم نمی‌کند ضمن اجرای طرح‌های ویژه و حمایت دولت در انتقال فناوری‌های نوین جهت کاهش وابستگی کشور از ظرفیت کشاورزی فراسرزمینی با حمایت‌های هدفمند برای تامین نیازهای کشور استفاده شود.

شایان ذکر است که تسهیل و تسریع در دستیابی به اهداف راهبردی فوق، مستلزم بکارگیری ظرفیت‏ های کامل تخصصی و اجرایی سازمان دامپزشکی و سازمان حفظ نباتات به عنوان دو نهاد مهم و تاثیرگذار با وظایف حاکمیتی و پشتیبان تولید بوده که ماموریت بسیار حساس و تعیین کننده آنها در استمرار و پایداری تولید و ارتقای استانداردهای سلامت محصول و تامین شاخص ‏های بهداشتی محصولات کشاورزی و مواد غذایی و پیشگیری موثرتر بیماری های مهم و فوق العاده مهم است.

استفاده از توانمندی‏های و ظرفیت موسسه سرم‏سازی رازی برای تداوم تولید واکسن‏های مورد نیاز کشور و همچنین گسترش صادرات از طریق به کارگیری شرکت‏های دانش‏بنیان و بخش خصوصی و ادامه تحقیقات و تولید دانش واکسن‏های جدید مورد نیاز ادامه خواهد یافت.

بدین ترتیب تحقق اهداف این برنامه اجرایی و عملیاتی شدن آن مستلزم تامین الزامات و حمایت همه جانبه مجلس محترم شورای اسلامی و دولت محترم می باشد.